Možete li mi poslati sve informacije vezane uz benzen. Molim vas treba mi za referat,vi ste mi zadnja nada jer na drugim stranicama nemaj puno o kemijiskim svojstvima. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Slavko Cvijanovic vitomir.cvijanovic@sb.hinet.hr

Ne mogu ti poslati SVE informacije vezane uz benzen, a izraz "sve o" me inače prilično ljuti tako da u posljednje vrijeme ne odgovaram na pitanja koja ga sadrže.

Ovaj puta ću načiniti iznimku, pa ću ipak reći NEŠTO o benzenu.

Benzen je kemijski spoj formule C6H6. On je bistra, bezbojna, zapaljiva i kancerogena tekućina karakteristična mirisa. Talište benzena je pri 5,5°C, vrelište pri 80,1°C, gustoća mu je 0,87 g/cm3, entalpija isparavanja 44,3 kJ/mol a entalpija nastajanja 9,84 kJ/mol. Benzen pripada skupini aromatskih ugljikovodika i ujedno je najjednostavniji predstavnik te skupine. Proizvodi se uglavnom iz ugljena.

Benzen je prvi izolirao 1825. godine Michael Faraday, a sintetizirao ga je njemački kemičar Eilhard Mitscherlich 1833. zagrijavanjem smjese benzojeve kiseline i kalcijeva oksida.

Struktura benzena desetljećima je zadavala glavobolje kemičarima. Prstenastu strukturu s izmjeničnim jednostrukim i dvostrukim vezama prvi je predložio Friedrich August Kekulé.

Zanimljivo je da mu je ideja strukture benzena pala na pamet u snu!

Međutim, mjerenja su pokazala da su sve veze C-C u benzenu jednake duljine, koja je po iznosu između vrijednosti za jednostruku (C-C) i dvostruku (C=C) vezu. To je objašnjeno delokalizacijom elektrona. Kažemo da je struktura benzena rezonancijski hibrid donje dvije strukture:

Niti jedna od te dvije strukture ne postoji sama za sebe, a prava struktura benzena je nešto između lijeve i desne formule.

Od derivata benzena valja spomenuti toluen (C6H5CH3), trinitrotoluen, fenol (C6H5OH), anilin (C6H5NH2), zatim policikličke aromatske spojeve (naftalen, antracen, fenantren...) itd.

Puno više o benzenu (na engleskom jeziku) naći ćeš ovdje.

O benzenu je pisao i Nenad Judaš na e-školi kemije, klikni ovdje.

Ako ti bilo što ne bi bilo jasno, slobodno pitaj, samo molim te bez izraza "sve o..." :-) Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr