Možete li mi molim Vas obijasnit zašto u negdje piše kako je desocijacija sumporaste kiseline H2S03+ 2H20----->H30+ + SO3(malo 2-) ili HSO3- + H20---->H30+ + SO3(malo 2-). Molim objasnite i Hvala.

Ime i prezime: Alexei Đumić alexdumic925@gmail.com

 


Ovo je malo zeznuto pitanje jer sumporasta kiselina zapravo baš i ne postoji, tako da ću se sad praviti da je pitanje zapravo bilo o sumpornoj kiselini, H2SO4. Molekula te kiseline na sebi ima dva vodikova atoma koji se mogu odvojiti kao protoni (tj. hidroni), zbog čega se kaže da se radi o dvoprotonskoj kiselini, a njezina se disocijacija tj. odvajanje tih hidronâ zbiva u dva stupnja:

H2SO4(aq) + H2O(l) ⇄ H3O+(aq) + HSO4(aq)

HSO4(aq) + H2O(l) ⇄ H3O+(aq) + SO42−(aq)

Često se dogodi da nas ne zanimaju pojedini koraci, nego samo konačan ishod dviju ili više reakcija, u kojem slučaju si možemo dopustiti da reakcijske jednadžbe pozbrajamo. U slučaju disocijacije sumporne kiseline radi se o ishodu oba stupnja disocijacije, a jednadžba će izgledati ovako:

H2SO4(aq) + 2 H2O(l) ⇄ 2 H3O+(aq) + SO42−(aq)

Dakle, ovisno o tomu želimo li pokazati samo jedan stupanj disocijacije, dva stupnja pojedinačno ili sve zajedno (postoje i triprotonske i više protonske kiseline), jednadžbe će biti drugačije. To vrijedi za bilo koju kiselinu koja ima više od jednog disocijabilnog protona.


Sad se mogu pozabaviti i sumporastom kiselinom. Njezina formula je H2SO3 i nije ju problem nacrtati, kao ni napisati jednadžbe disocijacije koje će izgledati gotovo isto kao i one koje sam napisao za sumpornu kiselinu, s razlikom samo u tomu što će umjesto brojke 4 u indeksima imati 3. Međutim, među znanstvenicima vlada neobičan običaj da kao opis stvarnosti preferiraju ono što se najviše slaže s eksperimentalnim opažanjima, a molekule H2SO3 u vodenim otopinama po svoj prilici ne postoje, iako su 1988. uspješno detektirane u plinovitom stanju. Dakle, ono što, prema dosadašnjim saznanjima, stvarno imamo u vodenim otopinama sumporovog dioksida izgleda ovako:

SO2(aq) + 2 H2O(l) ⇄ H3O+(aq) + HSO3(aq)

HSO3(aq) + H2O(l) ⇄ H3O+(aq) + SO32−(aq)

Pritom, za razliku od sumporne kiseline, koja u prvom koraku disocira potpuno, a u drugom djelomično, što će reći da do kraja disocira tek manji dio molekula, sumporasta već u prvom koraku disocira djelomično, a u drugom zanemarivo. To znači da je ono što ćemo u poljoapoteci kupiti kao sumporastu kiselinu iz molekulske perspektive zapravo može opisati kao otopina sumporovog dioksida.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija