Zasto pri određivanju molarne mase Na2CO*10 H2O eksperimentalno dolazi do relativno velikog odstupanja od pravog rezultata? Meni je ispalo 49,7 kJ/mol, a treba ispast 67,6 kJ/mol... Drugo pitanje: Zasto se eksperimentalno ne moze dobiti tocno formula srebrova oksida Ag2O(djelovanjem NaOH na AgNO3 dobijemo Ag2O u eksperimentu, raznim vaganjima dobijemo masu odnosno množinske odnose Ag i O) Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Melita Matan melita1984matan@yahoo.com

(1) Što ti znači "Na2CO*10 H2O"? Je li to možda natrijev karbonat dekahidrat, Na2CO3 · 10 H2O? Kojom metodom određuješ molarnu masu? Nadalje, uobičajena jedinica za molarnu masu je g/mol, a ne kJ/mol ( kJ/mol je jedinica za molarnu toplinu / entalpiju / energiju...). Molarna masa bezvodnog Na2CO3 iznosi 106 g/mol, a dekahidrata 286 g/mol. Ti brojevi nemaju nikakve veze s brojevima koje navodiš. Tvoje pitanje je kao da pitaš "Zašto moja vaga pokazuje da sam teška 125 °C kad sam zapravo teška 250 °C?" I što da ja odgovorim na takvo pitanje?!

(2) Da bih odgovorio na drugo pitanje, treba mi točan opis postupka i izmjerene vrijednosti. Svako mjerenje ima neku pogrešku. Koliko ti dobiveni rezultati odstupaju od očekivanih?

Pokušaj preciznije formulirati pitanja pa nam se javi ponovno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr