Poz, možete li mi molim Vas objasniti kako crtamo Lewisove strukture onih molekula koje odstupaju od pravila okteta? U udžbenicima piše da se slijedi pravilo okteta za prve dvije skupine pri crtanju Lewisovih strukutra i zato ne razumijem kako nacrtati neke spojeve s fosforom, klorom, sumporom i drugim... Uvode se i pojmovi rezonancijskih oblika, ali vjerujem da se na razini srednjoškolskog obrazovanja misli da nacrtamo onaj s najvećim doprinosom. Možete li mi preporučiti onda neke članke ili literaturu iz koje mi ti zadaci s natjecanja i mature mogu postati jasniji jer ne razumijem kako crtati onda takve spojeve? Hvala, Mila Kusic

Ime i prezime: Mila Kusic -

 


Od pravila oktetâ ne odstupaju molekule, nego kemijski elementi tj. njihovi atomi. Crtanje Lewisovih struktura, međutim, slijedi ista preostala pravila, a iznimke u principu treba znati ili znati prepoznati. Npr. kod borovog hidrida, sumporovog heksafluorida ili jodovog heptafluorida vrlo je lako zaključiti da pravilo oktetâ ne može biti ispoštovano. S druge strane, npr. za sumporov trioksid ili fosfatni anion možemo nacrtati Lewisove strukture kod kojih je pravilo oktetâ ispoštovano, ali i primijetiti da se njegovim kršenjem mogu eliminirati suprotni naboji na susjednim atomima. S obzirom na to da za te elemente znamo da oko sebe mogu strpati i više od osam valentnih elektrona, uputno je nacrtati one strukture koje bolje zadovoljavaju ostala pravila crtanja Lewisovih struktura.

Nešto detaljnije odgovore s konkretnim primjerima može se naći npr. ovdje i ovdje, s naglaskom na poveznice u tim odgovorima. Naime, kroz dva i pol desetljeća rada E-škole kemije nakupilo se dosta materijala.

Što se tiče rezonancijskih oblika, opet ću se pozvati na arhivu jer i tu ima dosta korisnih primjera, a ovdje ću samo konkretno odgovoriti na pitanje. Općenito svaka zamisliva Lewisova struktura daje neki doprinos stvarnom stanju molekule. Međutim, obično su neke strukture dominantne pa crtamo samo njih. Kod nekih molekulskih vrsta poput benzena i aromatskih spojeva općenito, te anionâ poput sulfatnog, nitratnog ili karbonatnog, bilo koja pojedinačna Lewisova struktura dat će pogrešnu sliku čestice pa je nužno nacrtati više njih i naglasiti da je stvarna struktura rezonancijski hibrid u kojem dominiraju pojedinačne strukture. Benzen ima dvije takve strukture, nitratni i karbonatni anion po tri, a sulfatni anion šest. Veće aromatske molekule znadu ih imati više od deset.
Drugi tip situacija u kojima je bitno crtati više od jedne Lewisove strukture prikazi su reakcijskih mehanizama, odnosno "selidbe" elektronâ unutar i između molekula. To je, međutim, u prvom redu gradivo na kemijskim fakultetima, a u srednjoj školi s time danas uglavnom imaju posla učenici koji se specifično zanimaju za kemiju.

Ako ovaj i osobito stariji odgovori ne uspiju posve razbistriti sliku, svakako se javi opet, idealno s konkretnim primjerima koji ti stvaraju probleme.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija