|
 |
Poštovani,
Molila bih vas ako mi možete objasniti kovalentno vezivanje H2SO4.
Kako ide i zašto baš tako.
Puno Hvala.
Lijep pozdrav.
|
Ime i prezime:
Lucija Kraljev
lucijakraljev3@gmail.com
|
 |
 |
Prvo je korisno znati što je uopće kovalentna veza. Ukratko, to je veza između atomâ kod koje postoje zajednički elektroni tj. kod koje je jedan ili više elektrona raspoređeno oko više od jedne jezgre. Klasični primjer kovalentne veze je elektronski par koji dijele dva atoma, npr. u molekuli vodika. Takva se veza naziva jednostrukom. Ako atomi dijele dva elektronska para, imamo dvostruku vezu, kao npr. između ugljikovih atoma u etenu, a ako su podijeljena tri elektronska para, imamo trostruku vezu, npr. u molekuli dušika. Pored tih triju vrsti postoje i četverostruke, a da nam ne bi bilo dosadno, elektroni ne moraju biti jednakomjerno raspoređeni između dvaju atoma, već se može dogoditi da više budu oko jednog od njih. Takve se veze nazivaju polarnima, jer se duž njih stvara električni dipolni moment. Pored toga, dijeljeni elektronski par može, ali ne mora nastati tako da svaki atom donira jedan elektron. U slučaju da oba dijeljena elektrona potječu od istog atoma može se govoriti o donorsko-akceptorskoj vezi. Za kraj, kako sam najavio na početku, nije nužno da budu podijeljeni baš elektronski parovi, a nije nužno ni da budu točno dva atoma povezana zajedničkim elektronima.
Detaljniji opis kovalentne veze možeš naći ovdje,a možeš zaviriti i ovdje.
U slučaju molekule sumporne kiseline imamo sedam atoma povezanih sa šest kovalentnih veza. Sumporov je atom povezan s četiri kisikova atoma. S dva je povezan dvjema dvostrukim vezama, a s druga dva jednostrukima. Ta druga dva kisikova atoma povezana su svaki s po jednim vodikovim atomom, opet jednostrukim vezama.
Zašto baš tako? Krenut ćemo od jednostavnog: vodikov atom može tvoriti samo jednu kovalentnu vezu i to je ono što i nalazimo u molekuli sumporne kiseline. Kisikovi atomi mogu tvoriti dvije kovalentne veze. Dva kisikova atoma koja su povezana s vodikovim atomima imaju još po jednu dostupnu vezu za povezivanje s atomom sumpora, dok druga dva imaju po dvije. S druge strane, sumporov atom može tvoriti dvije, četiri ili šest kovalentnih veza tj. može imati više različitih valencija. U slučaju sumporne kiseline sumpor je šesterovalentan. Od šest dostupnih veza, dvije su iskorištene za vezanje kisikovih atoma povezanih s vodikovim atomima, a četiri za dvije dvostruke veze s preostala dva kisikova atoma.
Što bi bilo da je sumpor četverovalentan? Očito, dvije veze trebalo bi maknuti i to se može napraviti na više načinâ. Uklonimo li dva kisikova atoma s vodikovim atomima, preostat će dva kisikova atoma koji su sa sumporovim atomom povezani dvostrukim vezama, odnosno molekula sumporovog(IV) oksida. Uklonimo li pak jedan od kisikovih atoma koji su za sumporov atom povezani dvostrukom vezom, dobit ćemo molekulu sumporaste kiseline.
Ako bismo pak imali dvovalentan sumporov atom, mogućnosti bi bile ili vrlo nestabilna molekula sumporovog(II) oksida, ili daleko stabilnija molekula sumporovodika.
Bismo li molekulu sumporne kiseline mogli posložiti nekako drugačije, npr. s lancima ili prstenovima? Možemo pokušati, a ishod ovisi o tomu koliko znamo i koliko smo domišljati. O tomu sam svojedobno pisao ovdje.
U slučaju da te zanima i konkretan raspored elektronâ u molekuli sumporne kiseline, možeš se pozabaviti Lewisovom teorijom, odnosno nacrtati Lewisovu strukturu. Time smo se već puno puta bavili pa možeš pogledati starije odgovore na tu temu.
Pozdrav, |
|
Odgovorio:
Ivica Cvrtila
icvrtila@chem.pmf.hr
<-- Povratak
|
|
|
Postavite
pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika. |
  |
|