|
|
Poštovani,
Pokušala sam na temelju prijašnjih pitanja i odgovora riješiti sljedeći zadatak, no nisam uspjela pa molim za pojašnjenje.
Radi se o zadatku sličnom ovome: http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgovor.php3?sif=21727
Odnosno o tipu zadatka gdje se traži da se odredi naboj elektronskog omotača za pojedini atom iskazan u kulonima:
Potreno je izračunati količinu naboja elektronskog omotača u kolonima za atom fluora no ako koristim opću formulu za nabojni broj dobijem pozitivno rješenje a ne negativno kako je u rješenju; kao pomoć poslužila je tablica: https://www.profil-klett.hr/sites/default/files/flip/11528/#p=21
Na temlju formule za nabojni koji je prema izrazu jednak omjeru z=Q/e pokušala sam riješiti zadatak.
Može li se uopće dotična formula ovdje primjeniti?
Ako je z elektronskog omotača negativan i elementarni naboj elektrona negativan, a što matematički možemo prikazati ovako kako je u nastavku dobije se pozitivno rješenje:
z= 9- (nabojni broj elektronskog omotača ako sam ga uopće točno odredila)
e= -1,609*10^-19 C (elementarni naboj elektrona)
____________________
Q(el. omotača F, C)= ?
z=Q/e --> Q=z*e= -9* (-1,609*10^-19 C)= 1,448*10^-19 C
Očito da sam nešto propustila napraviti ili sam krivo napravila. Ne znam za elementarni naboj- može li njegova vrijednost uopće biti negativna jer ako računam nekakvom logikom u smislu da je nabojni broj omotača jednak umnošku broja elektrona s elementarnim nabojem odnosno 1,609*10^-19 C dobijem naravno točno rješenje tako da onda ispada da nešto ne štima prilikom uporabe izraza z=Q/e ; uzima li se ovdje za e negativna vrijednost koja piše u tablici koju sam gore priložila.
Molim Vas za pojašnjenje prethodno navedenih nejasnoća i za provjeru postupka.
Hvala Vam,
Srdačan pozdrav!
|
Ime i prezime:
Mirjana Vrdoljak
vrdoljakmirjana3@gmail.com
|
|
|
Ja bih taj zadatak riješio ovako:
1. Atom fluora u elektronskom omotaču ima devet elektrona. To možemo doznati tako da zavirimo u tablicu periodnog sustava elemenata i pogledamo redni, odnosno atomski broj fluora.
2. Naboj jednog elektrona jednak je negativnom elementarnom naboju i iznosi −e = −1,602 · 10−19 C
3. Naboj elektronskog omotača atoma fluora jednak je ukupnom naboju svih elektrona u njemu, dakle jednak je deveterostrukom negativnom elementarnom naboju:
Q(el. omotač atoma fluora) = 9·(−e) = 9 · (−1,602 · 10−19 C)
Usporedim li to s informacijama iz pitanja, rekao bih da konfuzija proizlazi iz definicije elementarnog naboja. Prema SI, elementarni naboj definiran je kao pozitivna veličina, kako sam i napisao u svom prijedlogu rješenja. Zbog toga se može reći da proton ima jedan elementarni naboj (pri čemu možemo, ali ne moramo naglasiti da se radi o pozitivnom naboju), a elektron jedan negativni elementarni naboj (pri čemu moramo naglasiti da se radi o negativnom naboju).
Ponešto ironično, elementarni se naboj izvorno i jest zvao elektron, i to prije nego što su elektroni otkriveni. S otkrićem i imenovanjem elektrona elementarni je naboj ostao bez imena, ali zadržao je "e", i to pozitivnog iznosa, kako je izvorno i bilo, dok je "novi" elektron, koji je ispao negativno nabijenom česticom, spao na to da mu naboj iznosi minus jedan e(lektron).
Uglavnom, rekao bih da u tablici i oko nje nedostaje točan podatak o predznaku elementarnog naboja tj. da su autori taj detalj trebali provjeriti.
Pozdrav, |
|
Odgovorio:
Ivica Cvrtila
icvrtila@chem.pmf.hr
<-- Povratak
|
|
|
Postavite
pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika. |
|
|