Koliko % CaO ima u 10%-tnoj otopini CaCO3 ? Molim Vas da mi malo i objasnite ! Unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Anja Jugović zvonko.jugovic@zg.hinet.hr

Kalcijev karbonat, CaCO3, po masi zauzima 10 % mase otopine. Masa kalcijeva oksida, CaO, samo je djelić mase CaCO3, a maseni udio možemo izračunati iz relativnih molekulskih masa.

~ maseni udio kalcijeva karbonata u otopini (zadano)

~ maseni udio kalcijeva oksida u otopini (treba izračunati)

~ maseni udio kalcijeva oksida u kalcijevu karbonatu (može se izračunati)

~ masa kalcijeva oksida jednaka je
to uvrstiš u izraz za maseni udio CaO u otopini

Gotovo. Malo je teže objasniti ovako na daljinu. Ako ti neki korak u rješavanju nije jasan, javi nam se.
Eh, još nešto. Nije dobro pitati »Koliko %?«. Fizička veličina koja se traži zove se maseni udio (postoje i neki drugi udjeli, ali s obzirom na gradivo i vrstu zadatka ćemo ih ostaviti po strani), a njega možemo izraziti postotkom.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

Dodatak
Svaki računski zadatak mora biti rješiv i u praksi, bar u načelu. U zadatku nije navedeno o kojem se otapalu radi pa bismo mogli pretpostaviti da je kalcijev karbonat otopljen u vodi. Problem je što litra potpuno čiste vode pri 25 °C otapa tek oko 14 mg CaCO3. Ako uračunamo CO2 iz zraka topljivost se poveća oko četiri puta. To je još uvijek daleko od 111 g koliko bi trebalo biti otopljeno u litri vode da se postigne maseni udio od 10 %. Možda je riječ o nekim drugim (nenormalnim) uvjetima ili o nekom drugom otapalu, a ne vodi. Ipak...

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr