Zanima me koliko je izvjesna budućnost mladih znanstvenika?! Ulica ili udobnost nekog dobro opremljenog labaratorija?!Obzirom na sveopću gospodarsku situaciju naše države mogu pretpostaviti.Da li je to tužna istina ili još postoji nada? Mada sam prvi razred,namjeravam studirati biokemiju ili biokemijsku genetiku-molekularnu biologiju.Dosta iskusnih ljudi me savjetuje da upišem fax vani.Znam da je prerano za nekakva ozbiljnija polemiziranja, ali me zanima što mogu očekivati.Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Antonia Banović mustang@net.hr

Bolje prerano no prekasno. Ipak, imaš još tri godine. A što se tiče upisa fakulteta, to ne mora odlučivati gdje ćeš raditi nakon diplome, ovdje ili vani. Glavna prednosti studiranja u Hrvatskoj - puno puno jeftinije. Uspjeh na studiju ili u znanosti ovisi najmanje o uloženom novcu u laboratorij, više o trudu, vlastitim zamislima i ljudima s kojima surađuješ. Manjak novaca najčešće je samo omiljeni i pomalo isprani izgovor.
Moj ti je savjet da i dalje marljivo učiš (koliko ti se već dâ), a možda se čujemo ili vidimo za tri, četiri godine. Tko zna?

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr