kako objasniti da rotacija u mješalici za beton može odgoditi vezaje i skručivanje (pucolansku aktivnost)?

stvaranje koloida (vezanje na lokalnom nivou)?

Ime i prezime: Tomislav B.

Reakcije kojima nastaje beton počnu se zbivati čim svi sastojci budu pomiješani. Jednom kad se sve približno homogenizira tj. dobro pomiješa, brzina tih reakcija primarno ovisi o temperaturi i količini vode u smjesi te o veličinama čestica u smjesi. Produkti tih reakcija po formi su kristali, a njihovo srastanje i premrežavanje osnova je za čvrstoću nastajućeg betona. Ako se betonska smjesa stalno miješa, kristalići i njihove mreže će se lomiti pa će smjesa dulje vrijeme biti dovoljno tekuća da ne zapne u miješalici. Reakcije se, međutim, ne zaustavljaju, nego se samo mijenjaju mehanička svojstva krajnjeg produkta. Ne bih rekao da je koloidna narav smjese relevantna za utjecaj miješanja jer ona također proizlazi iz toga kolike su čestice koje reagiraju ili nastaju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr