1) Zašto se ion PF6- ispravno zove heksafluorofosfat, a ne heksafluorofosfid, ako nema kisika?

Ime i prezime: Lea Delane Leadeladen00@gmail.com

Nastavak -id tipičan je za jednoatomne anione, u principu one koji se mogu izvesti iz spoja s vodikom (npr. sulfid iz sumporovodika ili bromid iz bromovodika). U tom svjetlu, anioni čija imena završavaju na -id uvijek pripadaju negativnim oksidacijskim stanjima pripadnih elemenata.

Nastavci -it i -at zajedno pripadaju polusustavnoj nomenklaturi i tu se -at odnosi na anione u kojima je centralni atom u višem, a -it na anione u kojima je centralni atom u nižem oksidacijskom stanju. Nasuprot -idima, -ati i -iti uvijek su u pozitivnim oksidacijskim stanjima.
Općeg pravila za to kojem će oksidacijskom stanju odgovarati koji nastavak nema, nego se biraju dva najzastupljenija oksidacijska stanja u svakodnevnom kemičarskom životu (npr. u sulfatima imamo sumpor(VI), a u sulfitima sumpor(IV); u fosfatima fosfor(V), a u fosfitima fosfor(III)). Kod elemenata koji imaju više od dvaju često zastupljenih oksidacijskih stanja imenima aniona u kojima je centralni atom u nižem oksidacijskom stanju nego kod spoja koji završava na -it dodaje se još predmetak hipo-, dok se anionima u kojima je centralni atom u višem oksidacijskom stanju nego u "-atu" dodaje predmetak per-.

Nisam siguran postoji li primjer elementa koji bi gradio višeatomne anione s jednim centralnim atomom u pet različitih pozitivnih oksidacijskih stanja, ali i za takav slučaj postoji sustavna nomenklatura, koja za negativna oksidacijska stanja uvijek ima nastavak -id, za oksidacijsko stanje nula ime elementa bez nastavka, dok za pozitivna oksidacijska stanja anioni uvijek imaju nastavak -at koji se po potrebi dopuni navođenjem oksidacijskog stanja, npr. heksafluorofosfat(V) ili heksacijanoferat(III).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr