Lijep pozdrav, Imam pitanje vezano uz boju koju plamenu daju kationi pojedinih metala. Emisijski spektri nekih metala sastoje se od više linija u području različitih valnih duljina, kada obojimo plamen vidimo samo jednu boju. Npr. emisijski spektar kalcija ima linije u područjima različitih valnih duljina , ali plamen boji ciglasto crveno. Što utječe na "odabir boje" iz emisijskog spektra koje će naše oko vidjeti ? Hvala unaprijed

Ime i prezime: Ana Piroš pirosa0805@gmail.com

Tipično ljudsko oko ima tri vrste receptora za boje (S, M i L). Svaku pojedinu boju doživljavamo ovisno o tome koliko je jako podražen svaki od ta tri receptora. To znači da za svaku boju koju vidimo postoji više kombinacija valnih duljina koje ćemo doživljavati kao identičnu boju. Primjerice, svjetlost valne duljine 590 nm doživljavat ćemo kao narančastožutu, ali posve istu boju možemo dobiti miješanjem zelene i crvene svjetlosti u kojoj uopće nema žute boje (na tom principu rade računalni i televizijski monitori, projektori, LED-žarulje i sl.). Naše oko ne može razlikovati radi li se o monokromatskoj svjetlosti valne duljine 590 nm ili o imitaciji te boje dobivenoj kombiniranjem nekih drugih valnih duljina.

Kada gledamo boju plamena, mi vidimo odnosno doživljavamo boju koja odgovara razini podraženosti triju receptora za boje, tj. ne vidimo svaku komponentu posebno, nego je doživljavamo kao cjelinu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr