Dobar dan! Nije mi u potpunosti jasan proces rješavanja sljedećeg zadatka: 200 mL otopine bakrova (II) sulfata podvrgnuto je elektrolizi. Elektroliza je završena kada su reducirani svi otopljeni ioni bakra, i izmjereno je da se masa katode povećala za 2,319 grama. Odredite kolika je bila početna množinska koncentracija Cu2+ iona u otopini (prije elektrolize). Koliko dugo je trajala elektroliza uz prosječnu jakost struje 100 mA i iskorištenje struje 90%? Nadam se da ćete mi moći pojasniti kako ga riješiti i unaprijed se zahvaljujem, Dorotea Štefanac

Ime i prezime: Dorotea Štefanac dorotea.stefanac@gmail.com

Ako je elektroliza provođena dok nije reduciran sav bakar, onda prirast mase katode odgovara ukupnoj masi bakra u otopini. Iz te mase možemo odrediti množinu, a dijeljenjem množine s volumenom otopine dobit ćemo polaznu koncentraciju:

c(Cu2+) = n(Cu2+)/V(otopina)

= n(Cu)/V(otopina)

= (m(Cu)/M(Cu))/V(otopina)

= m(Cu)/(M(Cu)⋅V(otopina))

Vrijeme elektrolize dobiva se tako da se količina proteklog naboja podijeli s jakošću struje:

t = Q/I

To proizlazi iz definicije jakosti struje, koja glasi da je jakost struja jednaka omjeru proteklog naboja i proteklog vremena.

Protekli naboj može se povezati s količinom izlučenog bakra preko formule:

Q = zn(Cu)⋅F/η

= zm(Cu)⋅F/(ηM(Cu))

Koeficijent z predstavlja broj elektrona potrebnih da se jedan bakrov(II) kation reducira do bakrovog atoma jednak je dva. F je Faradayeva konstanta, a η ovdje predstavlja iskorištenje električne struje.

Formula za vrijeme i protekli naboj mogu se spojiti:

t = zm(Cu)⋅F/(ηM(Cu)⋅I)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr