Uzorak čelika mase 13,936 g otopljen je u kiselini pri čemu sav prisutan mangan ide u permanganat. Nastala otopina je nadopunjena do ukupnog volumena od 1l. Od ove otopine uzet je alikvot od 25,0 ml te razrijeđen vodom na 100 ml. Za određivanje sadržaja permanganata u tako nastaloj otopini utrošeno je 14,0 ml Fe2+ iona, c=0,2M. Odredite maseni udio mangana u uzorku. Unaprijed hvala, lp

Ime i prezime: Mia

 


Otapanjem mangana u kiselini teško da će nastati permanganat jer bez jakog oksidansa nastaju manganove(II) soli. Greška ne utječe na rješavanje zadatka, ali nekako mi se čini da nije baš zdravo da se u zadacima iznose neistine.

Centralni dio zadatka je jednadžba oksidacije željezovog(II) kationa permanganatom. Od nje nam zapravo treba samo podatak da će jedan permanganatni anion oksidirati pet željezovih(II) kationa u željezove(III) katione, a jednu varijantu te jednadžbe možeš vidjeti npr. ovdje. Preporučam ipak samostalno izjednačiti varijantu u kojoj će biti prisutni samo ioni, koja bolje odgovara naravi ovog zadatka.

Maseni udio mangana u uzorku dobit ćemo dijeljenjem mase mangana s masom uzorka, a masu mangana trebamo povezati s količinom mangana u otopini, a onda u alikvotu koji je titriran:

w(Mn, uzorak) = m(Mn, uzorak)/m(uzorak)

= n(Mn, uzorak)⋅M(Mn)/m(uzorak)

= c(Mn, otopina)⋅V(otopina)⋅M(Mn)/m(uzorak)

= 4⋅c(Mn, alikvot)⋅V(otopina)⋅M(Mn)/m(uzorak)

Zadnji korak bi mogao ići i preko omjera volumenâ, ali može se i napamet izračunati da je koncentracija u alikvotu četiri puta manja nego u polaznoj otopini. Da ne prepisujemo sve od prethodnog postupka, možemo brzo odrediti odnos koncentracije mangana u alikvotu i količine utrošene željezove(II) soli:

c(Mn, alikvot) = n(Mn, alikvot)/V(alikvot)

n(Mn, alikvot) = n(Fe2+)/5

= c(Fe2+)⋅V(Fe2+)/5

To se onda može rješavati zasebno ili spojiti u jednu veleformulu.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija