Poštovani, hitno bi mi trebala pomoć oko sljedećeg zadatka. Potrebno je odrediti konstantu topljivosti cinkova(II) kromata. Pomiješali ste 5mL otopine cinkova(II) klorida koncentracije 0,2 mol/L i 5mL otopine kalijeva hidroksida koncentracije 0,15mol/L, nakon čega taloži žuti talog cinkova(II) kromata. Nastalu suspenziju ste pažljivo profiltirali a u filtrat dodali 5mL otopine natrijevog sulfita koncentracije 0,2 mol/L. Nastalo je malo taloga kromovog(II) hidroksida, kojeg ste profiltrirali. Suvišak sulfitnih iona u filtratu titriran je otopinom kalijeva permanganata koncentracije 0,01mol/L, nakon zakiseljavanja otopine. Za titraciju je utrošeno 4mL otopine kalijeva permanganata. Hvala Vam i lijep pozdrav!

Ime i prezime: Lara Mihoci laramihoci48@gmail.com

Ako je u otopinu cinkovog klorida dodan kalijev hidroksid, onda sasvim sigurno nije nastao talog cinkovog kromata, nego hidroksida. Pretpostavit ću da se radi o grešci u pisanju.

Zadatak je u principu stehiometrijski, s nešto više koraka nego što je uobičajeno. U prvom koraku, miješanjem otopina cinkovog klorida i kalijevog kromata, nastaje cinkov kromat:

ZnCl2 + K2CrO4 → ZnCrO4 + 2 KCl

Taj je talog u ravnoteži s otopinom koja sadržava i cinkovih i kromatnih iona, što znači da iz tih koncentracija možemo izračunati i konstantu produkta topljivosti. No, treba prvo doći do tih koncentracija.

Preostali kromatni anioni reducirani su suviškom sulfita do kromovih(II) kationa koji su istaložili kao hidroksid, a ostatak sulfitnih aniona oksidiran je permanganatom. U oba slučaja nastaju sulfatni anioni:

K2CrO4 + Na2SO3 + 2 H2O → Cr(OH)2 + 2 Na2SO4 + 2 KOH

2 KMnO4 + 5 Na2SO3 + 6 HCl → 2 MnCl2 + 5 Na2SO4 + 2 KCl + 3 H2O

Budući da znamo ukupnu količinu dodanog kalijevog sulfita, kao i ukupnu količinu kalijevog permanganata, a znamo i da je sav sulfit utrošen na redukciju kromata i permanganata, možemo postaviti jednadžbu:

n(Na2SO3) = 5/2∙n(KMnO4) + 2∙nfiltrat(K2CrO4)

Iz nje ćemo dobiti množinu kromatnih aniona zaostalih u otopini. Ako tu množinu oduzmemo od početne množine, dobit ćemo množinu kromatnih iona u talogu cinkovog kromata, a time i množinu cinkovog kromata, odnosno množinu istaloženih cinkovih kationa. Ako sad tu množinu oduzmemo od polazne množine cinkovog klorida, dobit ćemo i koliko je cinkovih kationa zaostalo u otopini iz koje je istaložen cinkov kromat.

Za računanje konstante produkta topljivosti nam, međutim, trebaju koncentracije, a njih ćemo dobiti tako da spomenute dvije množine podijelimo s volumenom otopine nastale miješanjem prvih dviju otopina.

Ako sve te korake odradiš kako sam i ja, dobit ćeš da konstanta produkta topljivosti iznosi 0,00315 M2. Rezultat sam pokušao provjeriti u literaturi, ali čini se da podatak baš nije jako dostupan. Na Wikipediji jednostavno piše da cinkov kromat nije topljiv u vodi, a dva manje uvjerljiva izvora navode topljivost od 3,08 g / 100 mL ili od 2,6 g/L, što daje konstantu produkta topljivosti deset puta veću, odnosno deset puta manju od izračunate u zadatku. Blizu, ali samo ako se držimo logaritamske skale. Ukratko, trebat ćeš se konzultirati s asistentom ili profesorom, a također preporučam i uzeti poveći komad papira, na njemu si samostalno izvesti sve tri relevantne jednadžbe, iz njih izvući sve bitne stehiometrijske odnose i onda krenuti u postupak rješavanja, pazeći pritom da sve veličine budu pažljivo označene, tako da ne pomiješaš neku od množina, koncentracija ili volumena.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr