Odredite (uz pripadajuće reakcije i račun) je li vodena otopina cinkova metanoata (Zn(HCOO)2) pri 25°C neutralna, kisela ili bazična. Ka (Zn(H2O)62+)=1,0*10-9 M, Ka (HCOOH)= 1,8*10-4 M.

Ime i prezime: Julia carl.vadnjal@gmail.com

Ovaj zadatak ne bi trebao biti računski jer nas stvarno zanima samo to kako se odnose kiselost hidratiranog cinkovog kationa i bazičnost formijatnog aniona tj. koncentracije oksoniujevih, odnosno hidroksidnih iona koje bi svaka od tih vrsti sama po sebi otpustila u otopini. Konstantu disocijacije prvog imamo zadanu, a konstantu bazičnosti formijatnog aniona dovoljno precizno možemo izračunati i napamet tako da konstantu ionizacije vode podijelimo s konstantom kiselosti. Rezultat je malo preko 5 ∙ 10−11, dakle znatno manje nego za cinkov kation, tako da možemo zaključiti da će otopina biti kisela.

Želimo li npr. izračunati pH takve otopine, onda ćemo već imati više posla, a zadatak bi postao stvarno računski. Za disocijaciju kiseline računam da u tvojoj dobi više ne predstavlja problem, a o kiselosti metalnih kationa ponešto ima ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr