Može li pomoć oko ovog pitanja koliko l otopine gašenog vapna nastala otapanjem 100 g granula gašenog vapna u 100 ml vode će se utrošiti za neutralizaciju 20,00 ml fosfatne kiseline množinske koncentracije 0,1514mol/dm kubni čiji faktor otopine iznosi 0,9987

Ime i prezime: Kristijan Kunek kristijankunek61@gmail.com

 


Ubaciš li 100 g kalcijevog hidroksida u 100 mL vode, ne samo da nećeš dobiti otopinu, nego ćeš umjesto vapnenog mlijeka imati vapneni mulj. Vjerojatno će se i to do neke mjere ponašati kao tekućina, ali sasvim sigurno ne kao voda.

A kad već komentiram zadatak, dodao bih da je fosfatna kiselina već preko trideset godina fosforna, a faktori otopine samo što nisu izumrli jer su prestali biti korisni ugrubo onda kad su džepni kalkulatori postali široko dostupni.

A je i malo neobično vidjeti zadatak koji počne s vapnom i litrama, a završava s mililitrima i s po četiri značajne znamenke. Kao da se autor igrao dr. sc. Frankensteina pa spojio dva različita zadatka.


Račun iziskuje da prvo napišemo jednadžbu reakcije. Ako se očekuje potpuna neutralizacija, jednadžba bi izgledala ovako:

3 Ca(OH)2 + 2 H3PO4 → Ca3(PO4)2 + 6 H2O

Mala nezgodancija je što se takva reakcija neće dogoditi jer u vodenoj otopini kalcijev hidroksid i fosforna kiselina daju hidrogenfosfat:

Ca(OH)2 + H3PO4 → CaHPO4 + 2 H2O

Množinu kalcijevog hidroksida, a time i masu, a onda i masu onog vapnenog mulja, možemo izračunati iz količine otopine fosforne kiseline. Faktor otopine ćemo jednostavno ubaciti kao faktor s kojim množimo koncentraciju:

m(vapno) = M(vapno)∙n(Ca(OH)2)

= M(vapno)∙n(H3PO4)

= M(vapno)∙V(H3PO4)∙c(H3PO4)∙0,9987

To bi bila masa vapna, ali ne i volumen mulja. Volumen će sigurno biti veći od odgovarajućeg volumena vode i sigurno nešto manji od zbroja volumenâ vapna i vode. Ne može se direktno izračunati, a nisam siguran da želim prekopavati Internet u potrazi za tablicama koje bi sadržavale taj podatak.

Za praktične potrebe dovoljno je znati i masu vapna pa onda izračunati masu vode iz zadanog omjera i konačno napraviti smjesu za neutralizaciju. Zadatku pak ne treba točno rješenje, nego revizija, da ne velim disekcija.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija