15. Kolika je množina preostaloga reaktanta pri sintezi vode ako se u reakcijskoj smjesi prije početka reakcije nalazilo 0,40 mola vodika i 0,30 mola kisika.

Ime i prezime: ? 💕

Jednadžba reakcije kisika i vodika je:

2 H2 + O2 → 2 H2O

Iz nje vidimo (ako već prije to nismo znali) da vodik i kisik reagiraju u brojčanom, a time i množinskom omjeru 2 : 1. Dalje možemo manje ili više sustavno. Ako idemo računati napamet, možemo odmah primijetiti da vodika ima manje nego dvostruko više nego kisika, što znači da je limitirajući reaktant vodik, dok će kisik ostati u suvišku. Omjer nam govori da će za 0,40 mol vodika trebati dvostruko manje, dakle 0,20 mol kisika. To možemo oduzeti od polaznih 0,30 mol pa će nam ostati suvišak od 0,10 mol kisika.

Ako želimo ili smo primorani pisati nekakve jednadžbe i formule, možemo se poslužiti konceptom dosega, što sam već opisao npr. ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr