Poštovani, možete li mi odgovoriti na ovo pitanje. Izračunajte potencijal platinske elektrode uronjenje u otopinu miješanjem 30,0 mL 0,0500 M FeCl3 sa 20,0 mL 0,0800M SnCl2 Srdačan pozdrav

Ime i prezime: anja anjakos162@gmail.com

 


Nisam posve siguran da ovaj zadatak ima ikakvog smisla, čak i ako prijeđemo preko jezičnih i logičkih manjkavosti, ali mogu napisati što bih pokušao da me snađe takav zadatak.

Miješanjem otopina željezovog(III) klorida i kositrovog(II) klorida trenutno bi trebali nastati željezov(II) klorid i kositrov(IV) klorid:

2 Fe3+ + Sn2+ → 2 Fe2+ + Sn4+

Iz zadanih volumena i koncentracija možemo izračunati kolike su polazne koncentracije u otopini dobivenoj miješanjem, a iz njih koliko će čega nastati i ostati, uz pretpostavku da reakcija ide do kraja. Taj je dio u principu primjena formule za razređivanje (V1c1 = V2c2) pa ću samo napisati da mi račun daje da polazimo od 30 mM željezovog(III) klorida i 32 mM kositrovog(II) klorida.
Iz gornje reakcijske jednadžbe vidimo stehiometriju reakcije, a iz nje možemo izračunati koliko čega ostane. U principu, trebali biti utrošeni svi željezovi(III) kationi, a ostati 0,85 mmol kositrovih(II) kationa.

Zadaci koji imaju ovakve zadatke obično ciljaju na Nernstovu jednadžbu:

E = E° − R∙T/(z∙F) ∙ ln Q

U nju treba ubaciti redukcijske potencijale te relevantne koncentracije ili parcijalne tlakove za tzv. reakcijski kvocijent Q. Ako se držimo gornje reakcijske jednadžbe, Q izgleda ovako:

Q = [Fe2+]2[Sn4+]/[Fe3+]2[Sn2+]

Ako u njega ubacimo bilo zadane polazne koncentracije, bilo ono što smo izračunali pretpostavivši da se dogodila reakcija, dobit ćemo nekakvu beskonačnost jer će nam se ili u brojniku ili u nazivniku naći nula. To je inherentan problem Nernstove jednadžbe koja "dobro radi" samo ako su sve relevantne koncentracije razmjerno velike. Očito, prilikom rješavanja ovog zadatka nešto treba dodati ili zanemariti. Najjednostavnije što mi pada na pamet je praviti se grbav i jednostavno zanemariti produkte reakcije tj. u popularnu formu Nernstove jednadžbe:

E = E° − R∙T/(z∙F) ∙ ln [Red]/[Ox]

samo ubaciti koncentracije kositrovih(II) kationa ([Red]) i željezovih(III) kationa ([Ox]). Ako to upali, super, barem unutar nastavne cjeline i zidova predavaonice. Ako ne upali, javi se nastavniku ili asistentu za pomoć, a možeš i opet ovdje, idealno s barem nekim dodatnim informacijama poput ponuđenih ispravnih rješenja, da imamo za usporedbu.

Drugo što još treba je da se izračuna standardni potencijal cijelog članka, uz pretpostavku da se radi o dvije elektrode, željezove i kositrove:

E° = E°(Fe3+/Fe2+) − E°(Sn4+/Sn2+)

(ako nemaš točne vrijednosti, pogledaj npr. ovdje)


Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija