Imam problema pri rješavanju zadatka pa ako bi mi mogli pomoći 1. Za spektrofotometrijsko određivanje koncentracije dihromatnog jona konstruisana je kalibraciona kriva sa 4 standarda i njihove apsorbanse su očitane na UV/Vis spektrofotometru: C(mol/l) 0.16 A 0.32: C 0.48 A 0.68: C 0.64 A 0.85: i C 0.8 A 0.99 Uzorak koji je prije mjerenja razblažen 20 puta imao je apsorbansu 0.52. Na milimetarskom papiru nacrtati kalibracionu krivu i izračunati koncentraciju dihromatnog jona u izvornom uzorku. Hvala.

Ime i prezime: Ena Brkanić enab97.eb@gmail.com

Probaj ovako:

1. Nabaviš milimetarski papir.

2. Na komadu milimetarskog papira naznačiš os x za koncentraciju i os y za apsorbanciju. Ovisno o veličini papira, staviš po jedan ili dva centimetra za po jednu desetinu jedinice koncentracije (u mol/L) i apsorbancije.

3. Uneseš zadane točke. Ako ne znaš kako, potraži bilo koga tko znade nacrtati grafove da ti pomogne.

4. Uzmeš ravnalo i prisloniš ga tako da bude što bliže svim četirima točkama na grafu i onda povučeš ravnu crtu uz te točke.

5. Za vrijednost apsorbancije od 0,52 pomoću nacrtanog pravca nađeš odgovarajuću koncentraciju.

6. Očitanu koncentraciju pomnožiš s 20 jer je uzorak bio 20 puta razrijeđen.

Alternativno možeš pokrenuti MS Excel, unijeti brojke tj. parove u tablicu, napraviti graf (Scatter chart), napraviti linearnu regresiju (Add trendline, Trend/Regression type: Linear), dodati jednadžbu pravca (Display equation on chart) i onda iz te jednadžbe i zadane apsorbancije izračunati koncentraciju koju ćeš na kraju pomnožiti s dvadeset.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr