Dobar dan, trebao bih pomoć u vezi sa slijedećim zadatkom: "0,3500 g uzorka koji sadrži KSCN titrirano je otopinom KIO3 u jako kiseloj sredini. Potrošeno je 40,00 mL otopine jodata, c(1/4 KIO3) = 0,0580 mol/L (SCN^- -> SO4^2- + HCN). Koliki je maseni udio KSCN u uzorku?" Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Niko Prenc niko.prenc@gmail.com

Jedini znanstveni izvor koji sam našao da spominje titraciju tiocijanata jodatom nalazi se ovdje. U tom se radu kao jednadžba reakcije navodi ovo:

2 KSCN + 3 KIO3 + 4 HCl → 2 K2SO4 + KCl + 2 HCN + 3 ICl + H2O

Jodov(I) klorid inače reagira s vodom, ali te reakcije jamačno ne idu toliko brzo da bi onemogućile titraciju.

Kako si ta jednadžba i zadatak međusobno ne proturiječe, rekao bih da se može mirno reći da će tiocijanat i jodat reagirati u množinskom omjeru 2 : 3, odnosno da zadatak možemo rješavati s tim omjerom na umu. Zašto je koncentracija jodata iskazana u koncentraciji četvrtina formulske jedinke, to već nisam siguran. Obično se tako izražavaju ekvivalentne količine, odnosno broj elektronâ koje će jedna jedinka primiti ili donirati u reakciji. Četvrtina, međutim, nema previše smisla za jodat kao takav, a pogotovo ne u ovom zadatku, tako da preostaje naprosto preračunati koncentraciju četvrtina u koncentraciju cijelih jedinki. Ona je, za slučaj da to nije očito, četiri puta manja:

c(KIO3) = c(1/4 KIO3)/4

Dalje preostaje račun: