Poštovani, molio bih Vas da riješite i pojasnite ovaj zadatak. Otopina uzorka sadrži 1,569 mg CoSO4 u ml (M=155,0 g/mol). Za titraciju je korištena otopina EDTA koncentracije 0,00784M. a) Izračunajte volumen EDTA potreban za titraciju 25ml otopine uzorka. Volumen EDTA iskažite u ml. Napišite kemijsku reakciju pri pH=8. b) Ako u 25,0 ml otopine uzorka dodamo 50,0 ml otopine EDTA, izračunajte volumen 0,009275M otopine Zn2+ potreban za titraciju suviška EDTA. Volumen otopine Zn2+ iskažite u ml. Napišite kemijsku reakciju. c) Ako u 25,0 ml otopine uzorka dodamo kompleks ZnY2-, Co2+ zamjenjuje Zn2+ u kompleksu. Izračunajte volumen EDTA potreban za titraciju istisnutog Zn2+. Napišite kemijsku reakciju.

Ime i prezime: Paola Horvat

EDTA možda zvuči strašno, kao i sve ove brojke, ali stvarno se radi o jednostavnom stehiometrijskom zadatku, gdje su svi bitni stehiometrijski brojevi jedinice.

a) Prvo iz mase kobaltovog(II) sulfata treba izračunati množinu dijeljenjem mase s molarnom masom, a zatim tu množinu podijeliti s polaznim volumenom otopine. Time smo dobili koncentraciju otopine uzorka. Kad tu koncentraciju pomnožimo s volumenom alikvota (25 mL), dobit ćemo množinu kobaltovog(II) sulfata u alikvotu. Ta je množina jednaka množini EDTA koja će se utrošiti u titraciji. Kad tu množinu podijelimo s koncentracijom, dobit ćemo potreban volumen otopine EDTA.

Spomen pH je tu da bude jasno da su sve karboksilne skupine EDTA deprotonirane.

b) Ovdje prvo treba pomnožiti volumene i koncentracije otopina kobaltovog(II) sulfata i EDTA, čime ćemo dobiti njihove množine. Razlika množine EDTA i kobaltovog(II) sulfata daje množinu suviška EDTA, koja je jednaka množini cinkovih kationa potrebnih da se titrira taj suvišak. Volumen otopine opet ćemo dobiti dijeljenjem množine s koncentracijom.

c) Množina cinka istisnutog iz kompleksa jednaka je množini kobaltovih(II) kationa u uzorku. Prema tome, nju ćemo izračunati tako da koncentraciju uzorka pomnožimo s volumenom alikvota (opet 25 mL). Volumen otopine EDTA dobit ćemo tako da množinu podijelimo s koncentracijom EDTA. Svaka sličnost s podzadatkom a) posve je slučajna.

Dvije, a ne jednu jednadžbu kemijske reakcije ostavljam za zabavu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr