Koliko grama natrijeva klorid sadrži 3 kilograma soli

Ime i prezime: Mia Zorić mia.zoric1@skole.hr

Ovisi o kojoj se soli radi i koliko je čista. Tipična kuhinjska sol sadržava od 97 do 99 % natrijevog klorida, što će reći da u 3 kg imamo od 2,970 do 2,997 kg, odnosno od 2970 do 2997 g natrijevog klorida. Sol za posipanje obično ima oko 98 % natrijevog klorida, dok je npr. sol za perilice suđa vrlo čist natrijev klorid. Postoci opet variraju, ali račun se svodi na to da se masa pomnoži s masenim udjelom natrijevog klorida i rezultat preračuna u grame.

Ako je sol neka druga, npr. magnezijev sulfat ili željezov nitrat, onda će masa natrijevog klorida u 3 kilograma očito biti nula grama, osim ako iz nekog razloga sol nije onečišćena baš natrijevim kloridom.

Postoji još mogućnost da je namjera autora zadatka bila samo to da preračunaš kilograme u grame. To se radi tako da masu izraženu u kilogramima pomnožiš s tisuću.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr