Pozdrav! Molim Vas pomoć za zadatak: Uzorak volumena 25 cm3 koji sadrži amonijak je kvantitativno prenesen u odmjernu tikvicu od 100 cm3, otopljen i odmjerna tikvica je nadopunjena vodom do oznake. 15 cm3 otopine pripremljenog uzorka je preneseno u drugu tikvicu od 100 cm3 i tikvica je nadopunjena vodom do oznake. Alikvotu od 20 cm3 dodano je 30 cm3 otopine HCl, koncentracije 0,1 mol dm-3.Za titraciju suviška HCl je utrošeno 10,5 cm3 standardne otopine NaOH, koncentracije 0,2000 mol dm-3. Treba izračunati masenu konc. amonijaka u uzorku.

Ime i prezime: Petra

Glavni dio posla u ovom zadatku je posložiti sve dijelove, tako da se neki podatak ne izgubi. Imamo dva razređivanja, zatim reakciju sa suviškom kiseline i konačno titraciju, dakle potpunu neutralizaciju tog suviška natrijevom lužinom. Rješavanje može krenuti i od početka i od kraja, a meni se čini da je razumljivije ići od početka pa se onda vratiti natrag.

Za onaj prvi uzorak možemo reći da ima koncentraciju c1, koja će se prvim razređivanjem spustiti na c1. Kako se razređivanjem ne mijenja množina otopljene tvari, za polazni uzorak te prvu razrijeđenu otopinu vrijedi:

n1 = c1·V1 = c2·V2

V1 je tu onih 25 mL prvog uzorka, a V2 volumen odmjerne tikvice, dakle 100 mL.

Drugo razređivanje slijedi istu računsku logiku:

n2 = c2·V3 = c3·V4

V3 je 15 mL drugog uzorka, iz prve odmjerne tikvice, a V4 volumen druge odmjerne tikvice, dakle opet 100 mL.

Ako se već sad gubiš među brojkama, preporučam nacrtati si tikvice i označiti što je što. Vizualizacija općenito može dosta pomoći kako u rješavanju zadataka, tako i u redovnom znanstvenom radu.

Nakon drugog razređivanja slijede suvišak kiseline pa neutralizacija, s tim da su reakcije izvedene ne s cijelim volumenom, nego alikvotom od V5 = 20 mL. Jednadžbe reakcija su:

NH3 + HCl → NH4Cl

NaOH + HCl → NaCl + H2O

Kako je reakcijama s dvjema bazama neutralizirana sva klorovodična kiselina, vrijedi odnos:

n(HCl) = n3(NH3) + n(NaOH)

Ono što nas zanima je množina amonijaka jer će nam ona trebati da dobijemo njegovu koncentraciju u onom davnom prvom uzorku. Nju ćemo dobiti tako da od množine kiseline oduzmemo množinu natrijeve lužine, a množine kiseline i natrijeve lužine možemo dobiti množenjem odgovarajućih volumena i koncentracija, zadanih u zadatku:

n3(NH3) = n(HCl) − n(NaOH)

= c(HCl)·V(HCl) − c(NaOH)·V(NaOH)

Koncentraciju amonijaka u tom alikvotu dobit ćemo tako da množinu podijelimo s volumenom alikvota. Ta je koncentracija zapravo koncentracija nakon drugog razređivanja, dakle c3:

c3 = n3(NH3)/V5

= (c(HCl)·V(HCl) − c(NaOH)·V(NaOH))/V5

Dalje samo slijedimo i prilagođavamo formule koje smo gore napisali:

c2 = c3·V4/V3

c1 = c2·V2/V1

Dalo bi se sve to i pospajati u jednu veću formulu, čime bi se malo uštedjelo na pisanju međurezultatâ, ali uz rizik da se negdje nešto promaši.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr