Jednadzbom reakcije prikazi nastajanje olovova(III) etanoata kuhanjem octa

Ime i prezime: Marta marta.konta2003@gmail.com

Vrlo zanimljivo pitanje, ponešto alkemijskog duha. Olovov(III) acetat, koliko mi je poznato, još nije sintetiziran, iako jesu poznati poneki olovovi(III) spojevi. Kuhanjem octa, ako se radi o alkoholnom octu, dobiva se naprosto koncentriranija octena kiselina jer iz kipućeg octa hlapi uglavnom voda. Kad bi netko, dakle, uzeo ocat, kuhao ga i tako dobio dosad nepoznati olovov(III) acetat, u istom bi potezu postigao alkemičarima nesuđenu transmutaciju elementa te još dobio novi spoj u slabo istraženom i nestabilnom oksidacijskom stanju olova. Bio bi to dosta čudesan podvig.

Vratimo li se ipak u kemijsku stvarnost, možemo u ocat (ili, bolje, octenu esenciju, koja sadržava 80 % octene kiseline) ubaciti komad olova i onda to kuhati. Ovaj put neće samo hlapiti voda, nego će olovo reagirati s octenom kiselinom i dati olovov(II) acetat:

Pb(s) + 2 CH3COOH → (CH3COO)2Pb(aq) + H2(g)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr