40,00 mL NH4OH koncentracije 0,1500 M titrirano je s HCl, koncentracije 0,1200 M. Izračunajte pH vrijednosti otopine kad je dodan sljedeći volumen HCl: a) 0,00 mL, d) 49,00 mL, b) 10,00 mL, e) 50,00 mL, c) 24,00 mL, f) 52,00 mL. pKB(NH4OH)=4,8 Poštovani, molila bih pomoć oko ovog zadatka. lp.

Ime i prezime: --

Princip rješavanja tog i sličnih zadataka objašnjen je ovdje, s tim da ovdje polaziš od slabe baze, a ne slabe kiseline. U podzadatku a) jednostavno trebaš izračunati pH otopine slabe baze. U ostalim podzadacima prvo trebaš izračunati koliki je dodatak kiseline u odnosu na bazu. Ako je kiseline manje, onda iz omjera nastale soli i preostale baze, pomoću Henderson-Hasselbalchove jednadžbe računaš pH pufera. Ako je dodana ekvivalentna količina kiseline, onda računaš pH otopine soli, a ako je kiselina u suvišku, onda možeš koncentraciju protonâ aproksimirati koncentracijom suviška kiseline, odnosno računati pH otopine kiseline. Za otopinu pufera dostatno je u jednadžbu ubaciti množine baze i soli, dok za pH soli i kiseline trebaš izračunati točne koncentracije, uzimljući pritom u obzir i volumen dodane kiseline.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr