Hvala na odgovoru na prošlo pitanje Imam još jedno pitanje iz prijemnog gdje se dvoumim. Šta se događa kada se pomiješa vodeni rasvor NaNO3 i v.rastvor BaCl2. Ponuđeno je nekoliko odgovora. a) Nema reakcije, svi mogući proizvodi su topivi b) Taloži se samo barij nitrat c) Taloži se samo natrij hlorid d) Taloži se i barij nitrat i natrij hlorid e) nista, barij hlorid nije topiv i ostaje kao talog Meni se a i b čine najispravnijim, al mi se svi odgovori čine pogrešni. Unaprijed hvala

Ime i prezime: Amina Macić aminjahause@gmail.com

Odgovor ovisi o tomu kakve su koncentracije natrijevog nitrata i barijevog klorida. Pored toga, predloženi odgovor e) je besmislen jer nije u skladu s izrečenom tvrdnjom da se koristi vodena otopina barijevog klorida. Nisam siguran da su takve "logičke" smicalice koristan dodatak zadacima.

Krenimo od topljivostî. Pri 25 °C u litri vode može se otopiti:
- 730 g (5,58 mol) natrijevog nitrata
- 312 g (1,50 mol) barijevog klorida
- 360 g (6,16 mol) natrijevog klorida
- 105 g (0,40 mol) barijevog nitrata

Uzmemo li zasićene otopine dobivene otapanjem natrijevog nitrata, odnosno barijevog klorida, u vodi, njihovim miješanjem nastat će otopina u kojoj ima više barijevog nitrata nego što može biti otopljeno, tako da će kristalizirati barijev nitrat. Ako će obje otopine biti negdje na trećini koncentracije zasićenja, onda neće ništa kristalizirati.

Znači, a) i b) mogu biti točni odgovori, a pitanje bi trebalo postaviti preciznije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr