Dva se elementa nalaze u istoj periodi periodnog sustava elemenata. Element X s kisikom tvori spoj XO, a element Y izgaranjem tvori spojeve YO2. Atom elementa X ima četiri protona manje od atoma elementa Y, a oba imaju protonski broj manji od 20. Atom X je metal, a atom Y je nemetal. Kako bi mi mogli pomoći i koje je rješenje

Ime i prezime: botka 110 amar.imsirovic2@gmail.com

Prvo što trebaš napraviti je naći nekakvu tablicu periodnog sustava elemenata. Tako je puno lakše navigirati kroz elemente, negoli napamet.

Ako imamo dva elementa čiji su protonski brojevi manji od 20, a nalaze se u istoj periodi, onda u obzir dolaze samo prve tri periode. Razlika u protonskom broju od četiri dodatno isključuje prvu periodu, odnosno vodik i helij.

Sad možemo na kemijska svojstva. Ako je element X metal koji tvori oksid XO, onda se radi o dvovalentnom metalu. Metali u drugoj periodi su litij i berilij, a u trećoj natrij, magnezij i aluminij. Od njih su dvovalentni berilij i magnezij. Dakle, sad imamo dva kandidata.

Element Y ima protonski broj za 4 veći nego element X. To znači da će, ako je X berilij, Y biti kisik, dok će u slučaju da je X magnezij Y biti sumpor. Kako kisik iz očitih razloga ne može gorjeti u kisiku, jedino moguće rješenje zadatka je da je X magnezij, a Y sumpor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr