Lijep pozdrav! Na internetu sam na nekim stranicama vidjela da se ketoni propanon i butanon moraju prema IUPACu pisati propan-2-on i butan-2-on, a na nekim drugim da je dovoljno samo propanon i butanon. Na starim natjecanjima sam vidjela da su priznavali drugačije odgovore ovisno od godine do godine pa me zanima koje je točnije i koje bi trebalo biti priznato na natjecanju. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Karla Ćosić karla.cosic123@gmail.com

Ispravno je i jedno, i drugo; dakle, ispravno je i propanon, butanon, i propan-2-on i butan-2-on. Trenutačno važeće IUPAC-ove preporuke daju prednost imenima s lokantima (propan-2-on i butan-2-on), iako su i imena bez lokanata sasvim jasna. Moje je mišljenje da bi trebalo priznati kao točan i jedan i drugi tip odgovora, no moguće je da će članovi povjerenstva za ocjenjivanje imati drugačije mišljenje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr