Pokažite strukturnom i molekulskom formulom molekule dvaju spojeva koji mogu biti dio opisane smjese, a u smjesi se nalaze molekule dvaju ugljikovodika jednake molekulske formule a različite strukturna formule

Ime i prezime: Brigita Bogovcic

Ovaj zadatak ima bezbroj mogućih rješenja, a ja ću ovdje navesti dva rješenja kao primjer. Umjesto strukturnih, napisat ću sažete strukturne formule (jer bih prave strukturne formule trebao crtati i ubacivati ih u odgovor kao slike), a ti ih onda raspiši u strukturne.

Jedno moguće rješenje je dvojac butan i izobutan. Sažeta strukturna formula butana je CH3-CH2-CH2-CH3, a sažeta strukturna formula izobutana (sinonim: 2-metilpropan) izgleda ovako: (CH3)2CH-CH3. Molekulska formula jednog i drugog spoja je ista i glasi C4H10.

Drugo rješenje je par pentan i neopentan. Sažeta strukturna formula pentana glasi CH3-CH2-CH2-CH2-CH3, a sažeta strukturna formula neopentana (sustavno ime: 2,2-dimetilpropan) je C(CH3)4. Molekulska formula pentana i neopentana je ista i izgleda ovako: C5H12.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr