Pozdrav Poštovani. Nadovezujem se na prošlo pitanje, prilažem poveznicu na kojoj sam pronašla da timin oksidira izvan eukariotske jezgre( https://socratic.org/questions/why-is-uracil-not-used-as-a-nucleotide-in-dna ). Zbog tog članka sam došla do pitanja zašto timin ne oksidira u prokariotskoj stanici jer nije zaštićen jezgrom(plazmid i generalno nasljedna DNA). Zahvaljujem se na tome što ste mi objasnili kako se uracil nalazi isključivo u RNA molekuli te da nije stabilan u DNA molekuli, to mi je razjasnilo i još nekoliko drugih pitanja. Unaprijed se zahvaljujem na daljnjim odgovorima.

Ime i prezime: lina pausic lina.pausic@skole.hr

Za one koji će pratiti ili naletjeti, nadovezujemo se na ovo pitanje.

Članak koji navodiš kao izvor za tvrdnje da se timin lakše oksidira od uracila te da u jezgri ima manje kisika nego u citoplazmi navodi drugu stranicu na kojoj te tvrdnje uopće nema. Nakon dosta kopanja po literaturi nisam našao ništa na tu temu, nego sam jedino ovdje i ovdje pronašao podatke o parcijalnom tlaku kisika u jezgrama i citoplazmi eukariotskih stanica. Kako se čini, tu nema velike razlike. Zbog toga nisam siguran da je istinita tvrdnja da je timin u jezgri zaštićen od oksidacije. Također, sve što sam našao o oksidaciji timina sugerira da je timin postojaniji od uracila, tako da nisam siguran niti da je istina obrnuta od toga.

Ukratko, dok ne nađem uvjerljivije podatke ili mi netko na njih skrene pozornost, rekao bih da pitanje počiva barem na dvije neistinite tvrdnje te stoga na njega nije moguće direktno odgovoriti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr