Dobar dan, profesorica iz kemije nam je zadala zadatak kojeg trebamo predati do 8.5. Moje istraživačko pitanje glasi: Ovisi li volumen kisika o volumenu zraka. Ja trebam napraviti pokus kojime dokazujem da ovisi, smo što ne znam koji. Hvala unaprijed,

Ime i prezime: Mareta Maras maretamaras1@gmail.com

Izvinjavam se što na ovo nisam stigao ranije odgovoriti. Uslijed raznih obaveza hobiji i volontiranje našli su se dosta nisko na listi prioritetâ.

Inače moram priznati da je ovo dosta neobičan zadatak i zapravo mi nije jasno što se u njemu traži. Uzmemo li u obzir poznatu činjenicu da je sastav atmosfere približno stalan te notornu očitost da će količine sastavnica smjese biti proporcionalne količini smjese, prostora za istraživanje uopće nema. Dostatno bi bilo izraziti količinu kisika u zraku formulom:

V(O2) = φ(O2V(zrak)

Međutim, ako bismo baš morali raditi nekakve pokuse, oni bi očito morali izgledati tako da se u za to prikladne posude stavljaju određeni volumeni zraka, zatim u njima vjerojatno kemijskim putem ukloni sav kisik i onda izmjeri preostali volumen. Posude bi dosta očito trebale imati pomični zatvarač, a pokusi izvedeni pri stalnom tlaku. To bi se dalo improvizirati npr. tako da se uzmu menzure ili graduirane boce te naopako urone u neku otopinu koja reagira s kisikom, npr. kalijevog jodida. Onda bi samo trebalo zabilježiti volumen zraka u posudi na početku i na kraju, s tim da bi pokus mogao potrajati nekoliko dana. Nisam siguran da svi učenici to mogu izvesti kod kuće, premda bi barem neki mogli.

Postoji mogućnost da se zapravo ciljalo na pokus sa svijećom, opisan npr. ovdje i ovdje. Taj pokus nije dobro zamišljen i ne bih ga preporučio u nastavi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr