Pozdrav, molim Vas za rješenje ovog zadatka. Željezo i sumpor tvore dva spoja Reakcijom kısıka i 0,375 g spoja X nastaje 95,5 mL SO, pri tlaku od 101,3 kPa i temperaturi 0 °C (nu) Reakcijom kisika s 0,375 g spoja Y dobiveno je 142,2 mL SO₂ pri istim uvjetima a) Odredi empirijsku i molekulsku formulu spojeva X i Y b) Prikaži navedene promjene jednadžbama kemijskih reakcija c) Izračunaj množinu kisika koji reagira s danim uzorcima spojeva Xi Y d) Izračunaj masu Fe₂O₃ koji nastaje tim reakcijama. (R: a) X = FeS, Y = FeS₂, c) za X: n(O₂) = 7,46 x 10-3 mol, za Y: n(O_{o}) = 8.66 * 10 ^ - 3 * mol d) za X: m(Fe₂O₃) = 0,341 g, za Y: m(Fe₂O₃) = 0,250 g)

Ime i prezime: Marta Berić bebimartina1@gmail.com

 


Budući da su rješenja dana u pitanju, vjerojatno te zanima postupak rješavanja. On polazi od jednadžbi izgaranja željezovih sulfida. Kako im u početku ne znamo formule, možemo ih označiti kao FeSx i FeSy. Te formule možemo ubaciti i u jednadžbe izgaranja:

2 FeSx + (3/2 + 2·x) O2 → Fe2O3 + 2·x SO2

2 FeSy + (3/2 + 2·y) O2 → Fe2O3 + 2·y SO2

Jednadžbe svakako pokušaj izjednačiti samostalno, a za potrebe ovog zadatka zapravo je dostatno znati stehiometrijski odnos željezovog sulfida i nastalog sumporovog dioksida:

n(FeSx) = nx(SO2)/x

n(FeSy) = ny(SO2)/y

Te nam jednadžbe nisu dostatne za rješavanje zadatka jer ne znamo množine, nego samo mase željezovih sulfida. Međutim, množine možemo izraziti pomoću masa i molarnih masa, a molarne mase preko molarnih masa željeza i sumpora:

n(FeSx) = m(FeSx)/M(FeSx)

M(FeSx) = m(FeSx)/n(FeSx)

= x·m(FeSx)/nx(SO2)


M(FeSx) = M(Fe) + x·M(S)


Kad se to dvoje spoji, dobije se:

M(Fe) + x·M(S) = x·m(FeSx)/nx(SO2)

Iz te jednadžbe može se izračunati x, a analogno i y, za drugi željezov sulfid. Podzadaci b, c, i d toliko su jednostavniji od ovog dijela postupka da ih ostavljam za zabavu.


Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija