Pozdrav, možete li mi objasniti taložne titracije uz adsorpcijske indikatore (Fajansova metoda). Koji su njeni uvjeti, pri kojem se pH odvija i kako glase kemijske jednadžbe? Unaprijed zahvaljujem na vašem odgovoru.

Ime i prezime: Ana anamarija.jurjevic.8@gmail.com

Kod Fajansove metoda koristi se indikator (npr. fluorescein) koji mijenja boju kad se adsorbira na čestice taloga (u slučaju fluoresceina promjena će biti iz žutozelene u ružučastu boju). Da bi to vezanje imalo veze sa završnom točkom titracije, koriste se indikatori u anionskoj formi. Oni se vežu samo za pozitivno nabijene čestice srebrovog klorida, a one postaju pozitivno nabijenima tek kad u otopini bude suvišak srebrovih kationa u odnosu na kloridne anione. Prije završne točke titracije u suvišku su kloridni anioni zbog čijeg su vezanja na površinu čestica te čestice negativno nabijene pa se na njih ne mogu vezati anioni indikatora.

Da bi to funkcioniralo, u otopini ne smije biti drugih tvari koje bi se mogle vezati na površinu čestica taloga i mijenjati im boju, a pH otopine mora biti takav da indikator bude u anionskom obliku. Za fluorescein to znači blago lužnatu otopinu. Jače lužnate otopine općenito nisu dobre za argentometriju jer može taložiti srebrov hidroksid, dok se u slučaju da otopina mora biti kisela može koristiti neki indikator koji je ioniziran pri nižim vrijednostima pH.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr