Pozdrav, možete li mi molim Va objasniti ovaj zadatak. Razmotrite argentometrijsku titraciju klorida uz primjenu Mohrove metode za indiciranje ZTT. Zbog intenzivne žute boje indikatora umjesto potrebne koncentracije (6,1*10-3 mol/L) upotrebljava se niža koncentracija (2*10-3 mol/L). Ako je u TE volumen reakcijske otopine 100 mL, izračunajte pogrešku titracije izražene u mL otopine titranta koncentracije 0,1 mol/L. Kpt (AgCl)= 1,78*10-10 K (Ag2CrO4== 1,1*10-12 Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Ime i prezime: Ana anamarija.jurjevic.8@gmail.com

 


Kao i za prethodni zadatak, tako ni ovdje nisam siguran da su napisane sve relevantne informacije, kao ni da je postupak nužno očit nekome tko nije nešto bolje upućen u misli osobe koja je zadatak sastavila. Zbog toga moje tumačenje zadatka može i ne mora biti točno.

Koristeći logiku i formule koje sam dao u prethodnom odgovoru, i ovdje se može izračunati koncentracije sreborovih kationa i kloridnih aniona u času kad počne taložiti srebrov kromat, dakle u završnoj točki titracije (ZTT). Ako račune izvedeš isto kako sam i ja, dobit ćeš da za koncentraciju kromata od 6,1 mM u ZTT koncentracija srebrovih kationa iznosi 1,34 · 10–5 M, a kloridnih aniona 1,33 · 10–5 M. Za koncentraciju kromata od 2 mM koncentracija srebrovih kationa iznosi 2,35 · 10–5 M, a kloridnih aniona 7,59 · 10–6 M.

Višak srebrovih kationa zbog veće koncentracije znači da je dodano više titransa i, uz pretpostavku da je volumen titransa mali u odnosu na volumen analita, množenjem razlike u koncentraciji s volumenom analita (tj. reakcijske otopine) dobit ćemo razliku u množini. Podijelimo li razliku u množini s koncentracijom titransa, dobit ćemo razliku u volumenu.

Ali to nije sve. Budući da je koncentracija kloridnih aniona manja, jasno je da je dodatna množina srebrovih kationa utrošena na taloženje nešto veće količine srebrovog klorida. Opet, množenjem razlike koncentracija s volumenom analita te dijeljenjem rezultata s koncentracijom titransa dobit ćemo još jedan dodatak volumenu titransa. Taj volumen možemo pribrojiti prethodno izračunatom i onda ćemo dobiti ukupnu razliku. Meni ona iznosi 0,017 mL. Za usporedbu, tipičan volumen jedne kapi vode iznosi 0,05 mL. To bi značilo da je pogreška zanemariva. Međutim, kako rekoh gore, nije nemoguće da sam negdje pogriješio ili da postoji neka informacija koja u zadatku nije izrečena, a čije je poznavanje nužno da bi se zadatak mogao riješiti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija