Pozdrav, zanima me postupak i rješenje ovog zadataka. 1. Ako je eksperimentalna koncentracija CrO42- 4*10-3 mol/L, izračunajte hoće li doći do taloženja Ag2CrO4 u TE kod Mohrove metode. Kpt(AgCl)= 1,78*10-10 K(Ag2CrO4)= 1,1*10-12 Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Ime i prezime: Ana anamarija.jurjevic.8@gmail.com

Nisam siguran da je ovo dobro postavljen zadatak, premda ne bih isključio mogućnost da sam ja nešto propustio primijetiti. Kako bilo, prvo bih skrenuo pozornost na kompilaciju starijih "argentometrijskih" odgovora, koju možeš naći ako klikneš ovdje.

Što se tiče zadatka, iz danih podataka može se izračunati kod koje će koncentracije kloridnih aniona početi taložiti srebrov kromat. Naime, iz konstante produkta topljivosti te soli i koncentracije kromatnih aniona može se izračunati kolika je koncentracija srebrovih kationa kad počne taloženje kromata:

[Ag+] = (Kpt(Ag2CrO4)/[CrO42–])1/2

Koncentracija srebrovih kationa ograničena je pak koncentracijom kloridnih aniona:

[Ag+]max = Kpt(AgCl)/[Cl]

Prijeđe li koncentracija srebrovih kationa vrijednost određenu gornjom formulom, počet će taložiti srebrov klorid. To je uostalom i ono što se događa kad se uzorak otopine koja sadržava kloride titrira otopinom srebrovog nitrata. Kako se srebrov klorid taloži, tako maksimalna koncentracija srebrovih kationa u otopini raste, s tim da je taj rast ugrubo linearan i zapravo zanemariv kroz većinu titracije. Međutim, kad se približi krajnja točka titracije, odnosno točka ekvivalencije, tj. kad je većina kloridnih aniona istaložena u obliku srebrovog klorida, koncentracija srebrovih iona u otopini počinje brzo rasti i onda može doći do razine kad počne taložiti srebrov kromat.

Ako znamo kolika je koncentracija srebrovih kationa kad počne taložiti srebrov kromat (što znamo jer znamo koncentraciju kromatnih aniona), onda možemo izračunati i koliko najviše kloridnih aniona može biti u toj otopini:

[Cl] = Kpt(AgCl)/[Ag+]

Moj račun veli da će za zadanu koncentraciju kromatnih aniona koncentracija kloridnih aniona, u času kad počne taloženje srebrovog kromata, iznositi 1,07 · 10–5 mol/L.

U pitkoj vodi inače bude 0,2 do 0,8 mmol/L kloridnih aniona, tako da ova koncentracija kromata ne bi bila prikladna za titraciju pitke vode, ali vjerojatno bi za titraciju morske, budući da bi u tom slučaju granična koncentracija kloridnih iona predstavljala tek neznatan udio polazne koncentracije u uzorku.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr