Pozdrav, molim Vas da mi objasnite kako bi se izračunala izoelektrična točka dipeptida arg-hys? Znam da se kod aminokiselina ona računa kao aritmetička sredina pKa, ali za dipeptide ne znam. Puno hvala na odgovoru!

Ime i prezime: anja jursic anja.jursic05@gmail.com

Princip je isti neovisno o tomu radi li se o aminokiselini ili oligopeptidu, samo što u slučaju više ionizirljivih skupina treba naći one dvije između čijih će se vrijednosti pKa nalaziti izoelektrična točka. Treba također imati i točne podatke o vrijednostima pKa za taj oligopeptid, ili se nadati da će tablične vrijednosti za pojedine aminokiseline biti dovoljno dobrim aproksimacijama.

U konkretnom slučaju, brojki za dipeptid Arg-His nemam, tako da ću se poslužiti vrijednostima za arginin i histidin kakve su navedene Wikipediji. Također, za snalaženje je najlakše napraviti tablicu u kojoj će biti prikazani naboji pojedinih ionizirljivih skupina ovisno o pH:

pH -COOH (1,70) Imi (6,04) -NH2 (9,00) Arg (12,10) Ukupno
ispod 1,70 0 + + + 3+
od 1,70 do 6,04 + + + 2+
od 6,04 do 9,00 0 + + 1+
od 9,00 do 12,10 0 0 + 0
iznad 12,10 0 0 0 ‒1

Kad nađemo u kojem je području prosječan naboj jednak nuli, preostaje još izračunati pI kao aritmetičku sredinu graničnih vrijednosti tog područja. U ovom slučaju i s ovim (procijenjenim) vrijednostima pKa pI bi trebao iznositi 10,55.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr