Poštovani, Koja je razlika između običnog elektrona i elektronskoga para u nekoj reakciji? Srdačan pozdrav, Lucija

Ime i prezime: Lucija Tuškanec lucijanatuskanec@gmail.com

Ako se u mehanizmu neke reakcije mogu prepoznati koraci u kojima sudjeluje po jedan elektron, onda se radi o radikalskoj reakciji. Ako u svim koracima postoje samo premještanja elektronskih parova, onda to kemičari obično doživljavaju kao nešto klasičniji ili jednostavniji tip reakcije. "Parnoelektronske" reakcije nekovrsni su temelj onoga što se uči u organskoj kemiji, dok se radikalske reakcije, iako su itekako prisutne u organskoj kemiji, često vežu za anorgansku kemiju, fotokemiju ili oksidacijske procese.

To bi bilo prvo što mi pada na pamet. Inače nema nekih fundamentalnih razlika. Elektronski par su naprosto dva elektrona kojima su svi kvantni brojevi osim spinskog jednaki.

Ako nisam dobro shvatio pitanje, svakako se javi opet.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr