Poštovani/Poštovana profesore/profesorice molio bih Vas da mi u što kraćem roku odgovorite na pitanje: Prikaži kemijsku jednadžbu nepotpunog gorenja metanola. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: bdhfhhsjs absnsnsbsbsbbs

 


Po pitanju brzine pogledaj početak ovog odgovora.

Po pitanju "nepotpunog gorenja" imamo mali problemak. Prva njegova razina je značenjska. Nepotpuno gorenje može biti npr. to da mi je netko stavio poklopac na posudu u kojoj je gorio metanol pa mi je plamen zgasnuo. U tom bi slučaju jednadžba oksidacije bila ona koju se normalno viđa u kontekstu gorenja metanola:

2 CH3OH + 3 O2 → 2 CO2 + 4 H2O

Međutim, ono na što se često cilja s nepotpunim izgaranjem je gorenje uz nedostatan pristup kisika, i to s vrlo uskim fokusom na reakciju u kojoj su jedini produkti voda i ugljikov monoksid:

2 CH3OH + 2 O2 → 2 CO + 4 H2O

Stvarnost, dakle desetljeća eksperimentalnog rada, takvu jednadžbu ukratko ne opravdava. Prvi razlog tomu je što izrazu "nedostatan pristup kisika" nedostaje kvantitativno značenje. Koliko je točno kisika dostupno? Nije baš isto ako ga fali za četvrtinu, polovinu ili jedva da ga ima. Ako ga npr. nema uopće, a mi baš pravo zakurimo metanol, opet će biti nekakve reakcije i ta će reakcija biti razmjerno čista piroliza:

CH3OH → CO + 2 H2

Ta je reakcija inače točno obrnuta reakciji kojom se danas metanol proizvodi industrijski:

CO + 2 H2 → CH3OH

Između pirolize i "potpune oksidacije" postoji dakle cijeli raspon omjerâ metanola i kisika i o konkrentom će omjeru ovisiti što će nastati. A produkata ima. Uz vodu i dva ugljikova oksida mogu nastati metan, etan, eten, formaldehid, etin u tragovima, vjerojatno i mravlja kiselina. To znači puno mogućih jednadžbi i poveći upitnik iza pitanja koju odabrati. Još je veći upitnik, međutim, iza pitanja zašto uopće postavljati takvo pitanje ako se očekuje jednostavan te ukratko neistinit i nekoristan odgovor. Čak i na osmoškolskoj razini kemija obiluje s dovoljno informacija koje će biti ne samo istinite i smislene, nego često i prikladne da se predstave kroz eksperimente.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija