Pozdrav Možete li mi objasniti kako temperatura utječe na topljivost plinova u vodi. Kako to mogu dokazati pokusom? Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: Maja Pastar maja.pastar1@gmail.com

Plinovi se u hladnoj vodi otapaju bolje nego u toploj tj. topljivost im se s porastom temperature smanjuje. Jednostavan razlog tomu je što pri višoj temperaturi veći udio molekula plina ima dovoljno energije da se raskinu veze između tih molekula i molekula vode.

Jedini pokus prikladan za osnovnu školu, koji mi pada na pamet, izgleda tako da u čašu naliješ hladne vode i onda pričekaš da se voda zagrije. Ako se na stijenci čaše pojave mjehurići, to znači da se grijanjem iz vode oslobađa nekakav plin. Iz toga bi se dalo zaključiti da se grijanjem topljivost tog plina smanjuje. Problem s tim pokusom je što ne znamo koji je to plin, tako da je teško doći do nekog općenitog zaključka. Pokus svakako napravi da vidiš hoće li ti mjehurići uopće nastati (tko zna, možda izmišljam), a ako stvarno nastanu, pokušaj smisliti još poneko objašnjenje za njihovu pojavu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr