Dobar dan, zanima me je li termoliza modre galice egzotermna, ili endotermna reakcija te kakva je po energetskom učinku reakcija dodavanja vode na bakrov(II) sulfat. Puno Vam hvala i doista bih cijenila kada bi odgovor brzo stigao jer uskoro moram predati zadaću. Lijep pozdrav, Kala!

Ime i prezime: Kala kalacigler@gmail.com

Zao čas za molbu da budemo brzi! I ja sam imao par zadaća za hitno predati pa tek sad mogu na volonterske zanimacije.

Piroliza/termoliza modre galice je ukratko endoterman proces, što će reći da zahtijeva da se u sustav unosi toplina. Nastajanje modre galice reakcijom vode i bezvodnog bakrovog(II) sulfata je onda nužno egzoterman proces. Razlog tomu može se naći na molekulskoj razini. Četiri od pet molekula vode u modroj galici koordinirano je na bakrov(II) kation i za kidanje tih veza potrebno je uložiti više energije nego što bi nastalo kondenzacijom oslobođene vode. Uzmemo li u obzir da se modra galica za dehidrataciju treba pošteno zagrijati tj. da će direktan produkt biti vodena para, a ne tekuća voda, možemo slobodno zanemariti kondenzaciju i zaključiti da se u procesu dehidratacije toplinska energija ulaže u kidanje kovalentnih i supramolekulskih veza.

Inače, ovo je dosta zgodan primjer pitanja na koje se lako može odgovoriti i eksperimentalno. Za pokus je dovoljno spržiti nešto modre galice u bezvodni bakrov(II) sulfat, spremiti ga vrućeg u eksikator (ili kakvu god zatvorenu posudicu) da se ohladi, zatim izmjeriti temperaturu ohlađenog uzorka, na njega kapnuti malo vode i onda opet izmjeriti temperaturu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr