Pozdrav, zanima me kako se i kojim procesom dobiva aceton. Hvala unaprijed!!!

Ime i prezime: Nikola Gegić ngegic11@gmail.com

Industrijski se danas aceton uglavnom dobiva kumenskim procesom. U tom se procesu benzen alkilira propenom u kumen (izopropilbenzen) koji se onda kisikom oksidira u fenol i aceton. Manje količine acetona dobivaju se Wacker-Hoechstovom oksidacijom propena te hidratacijom i naknadnom oksidacijom propena.

Na laboratorijskoj skali se aceton može dobiti ketonskom dekarboksilacijom iz kalcijevog acetata. Taj je proces zanimljiv za kućnu kemiju jer su polazne tvari vapnenačko kamenje i ocat, a procedura se svodi na otapanje vapnenca u octu, isparavanje vode i destilaciju produkta. Ugrubo do kraja 1. svjetskog rata to je bio i glavni način dobivanja acetona. Kasnije je zamijenjen bakterijskom fermentacijom tj. Weizmannovim procesom, koji je i sâm u međuvremenu zamijenjen moderni(ji)m metodama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr