Imam jedan dio pitanja koji ne znam kako bi objasnila. Pitanje: objasnite kako katalizator utječe na kemijsku ravnotežu(uz dokaz tvrdnje) i što u praksi znači s obzirom na količinu produkta? Sve sam našla u skripti osim ovog dijela "Što to u praksi znači s obzirom na količinu produkta?" pa ako znate odgovor na taj dio pitanja bila bih vam zahvalna.

Ime i prezime: Ana lataduhi@gmail.com

Pretpostavit ću da ti je jasno da katalizatori ne utječu na ravnotežni sastav pri nekim uvjetima, nego samo na brzinu reakcije. Dokaz nije trivijalan jer traži eksperiment, osim ako se ne možeš pozivati na literaturne izvore.
U teoriji upotreba katalizatora znači da ćemo istu maksimalnu količinu produkta, određenu termnodinamikom reakcije, dobiti brže. To brže može značiti da smo reakcijsko vrijeme skratili napola, ali i da bez katalizatora reakcija uopće ne bi išla. Npr. kondenzacija hidrazidâ ili hidrazinâ s aldehidima u hidrazone u neutralnim uvjetima ide toliko sporo da efektivno ne ide. Kad se reakcijskoj smjesi doda kiselina, onda se brzina poveća dovoljno za praktične primjene (npr. vezanje molekulskih označivača na proteine). Dakle, katalizator tu u praktičnom smislu znači razliku između toga da produkta ima i da produkta nema, premda bi, teorijski, produkt nastao npr. kroz nekoliko mjeseci. Međutim, kiselinski katalizirano nastajanje hidrazonâ i dalje je sporo pa se u otopine dodaju dodatni katalizatori poput aminâ, koji brže reagiraju s aldehidnim skupinama dajući iminske, koje opet znatno brže reagiraju s hidrazinima ili hidrazidima. U tom slučaju katalizator i praktično i teorijski znači samo razliku u brzini.
Znatno ekstremniji slučaj je hidrogeniranje nezasićenih ugljikovodika, koje bez katalizatora ide toliko sporo da nisam siguran jesu li konstante brzina takvih reakcija uopće mjerljive. Tu, iako termodinamika bez problema može dati distribuciju u ravnotežnoj smjesi, katalizator efektivno znači da produkt uopće može nastati u opazivim količinama.
Treći, primarno industrijski aspekt "količine produkta u praksi" odnosi se na odnos brzine reakcije i količine ili vrste katalizatora, odnosno količine produkta koja se u nekom vremenu može dobiti u određenim reakcijskim uvjetima. Očito, tu će značenje biti nekakva brojka koja će se evaluirati zajedno s nizom drugih brojki relevantnih za one koji pripravljaju neki kemijski spoj.
Ukratko, pitanje bi se u znatnoj mjeri moglo nazvati filozofskim. Nadam se da i autor pitanja tako razmišlja, ali preporučio bih oprezno ispitati teren, a ne pretpostavljati (kao ja na početku ovog odgovora).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr