Lijep pozdrav, U jednu praktičnom zadatku s natjecanja iz kemije (drž.2023.8.raz) spominje se tekućina koju Lugolova otopina oboji plavo. Ta tekućina je bezbojna i prozirna , opisno je svojstvo da nema vidlijih promjena u reakciji navede otopine i sumporaste kiseline u epruveti .Potom se u epruvetu dodaje lugolova otopina u početku obojenje nije stalno , ali nakon dodavljanja dovoljno otopine lugola poprimi trajno obojenje. Postoji li otopina koju lugolova otopina boja plavo a da ne sadrži škrob ? Hvala unaprijed

Ime i prezime: ana piroš ana.piros@skole.hr

Otopine ili, vjerojatnije, koloidne suspenzije amiloidnih proteina također će se obojati plavo. Reakcija analogna onoj amiloze iz škroba je i dala ime amiloidima. Nije nemoguće da postoji i kakva otopina neke jednostavnije tvari koja bi s Lugolovom otopinom dala plavo obojenje, ali nije mi poznata, a čini mi se da to i nije relevantno za ovo pitanje.
Naime, ovdje se dosta očito radi o otopini škroba (eventualno čiste amiloze). Inicijalni dodatak sumporaste kiseline brzo reagira s jodom reducirajući ga u jodid, zbog čega se stalno plavo obojenje pojavi tek kad se u otopinu doda prvi suvišak Lugolove otopine.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr