Poštovani, Molim Vas za pomoć vezano za određivanje reakcijske entalpije putem entalpije kemijske veze, DbH. Priložila sam postupak rješavanja dva zadatka pa me zanima jesu li oba ispravna: U nastavku je priložen način određivanja reakcijske entalpije pomoću entalpija veza raščlanjen na dva dijela- kidanje i formiranje veza, a problem koji me pati je sljedeći: https://ibb.co/b3Ktj1R nije mi jasno u slučaju kad se množi broj veza u određenom spoju s entalpijom veze- mora li se taj broj veza pisati s mjernom jedinicom mol ili može i bez kako je u tom postupku? - dakle delta r H (DrH) izračunat je iz razlike (DH), no ako je DH= Q, smije li se uopće iskazati u kJ/mol jer mi nekako bolje pristaje da je samo u kJ iskazan kako će biti u idućem prikazu. Hoću reći da se radi o energiji utrošenoj kidanjem i energijom dobivenom stvaranjem veza pa mi tu nekako e štima kJ/mol- barem su tako autori udžbenika napisali. Na kraju je ajmo reći jasno da je delta H jednak DrH jer se proces odnosi za jednadžbu kemijske reakcije, dakle DH=DrH. Inače kad je zadana vrijednost entalpije veze po molu, znači li to da je to energija koja se mora utrošiti za takvih 6,022x10 ^23 veza ili za jednu vezu? Ovdje je isti zadatak riješen na nešto drugačiji način-: https://ibb.co/BqjwTJv Kad smo već kod entalpije koja se određuje iz entalpije kemijskih veza, da usput pitam smije li se izraz za reakcijsku entalpiju koja se određuje na takav način pisati ovako: DrH= DbH, reaktanata- DbH, produkata tako je riješeno u prvom slučaju koji sam priložila jer se zadatak može riješiti i na način da se ta dva procesa zbroje, s tim da se uzme u obzir da su entalpije veza produkata negativne jer se u tom slučaju oslobađa energija, odnosno je li možda točnije dotični izraz pisati ovako: DrH= (DbH,reaktanata) + (-DbH, produkata) ? mora li se oslobođena energija uvijek iskazati s minus predznakom? Hvala na pažnji! Želim Vam sretne nadolazeće Uskrsne blagdane!

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak vrdoljakmirjana3@gmail.com

 


Zbog dosta nagomilanih obaveza u posljednja dva tjedna nisam stigao ranije pogledati ovo pitanje, a sad više ne mogu otvoriti slike jer vjerojatno poveznice vrijede samo tjedan dana. Odgovor će mi stoga biti vezan samo za ono što je napisano u pitanju, a pokušat ću ga i minimalizirati na ono bitno.

Entalpija i reakcijska entalpija ukratno nisu isto. Entalpija je promjena unutarnje energije sustava uvećana za rad izvršen na sustavu (odnosno umanjena za rad koji sustav izvrši na okolini). Ono što pak stvarno mjerimo u kalorimetrima je toplina. Toplina će biti jednaka entalpiji ako se mjeri pri stalnom tlaku i stalnoj temperaturi. Ovo drugo zvuči malo paradoksalno, ali paradoks nestaje kad se primijene matematički alati koji nam u srednjoj školi nisu dostupni.
Reakcijska entalpija je ukratko entalpija podijeljena s reakcijskim dosegom:

ΔrH = ΔH/ξ

Doseg je pak množina jediničnih promjena, dakle množina onoga što smo opisali jednadžbom kemijske reakcije. Prema tome, entalpija i reakcijska entalpija imat će različite mjerne jedinice. Entalpija se može mjeriti u džulima (J) ili kilodžulima (kJ), dok će reakcijska entalpija tipično biti izražena u kilodžulima po molu (kJ/mol).

O energijama veza sam već nešto pisao npr. ovdje. To napominjem za druge koji naiđu na ovaj odgovor, dok bih sad samo naglasio da je najvažnije za snalaženje u zadacima imati točno napisane sve temeljne procese, zajedno s pripadnim reakcijskim entalpijama. Ako imamo napisane jednadžbe uz kojima se vidi da se energija, odnosno entalpija veze odnosi na proces kidanja veze, odnosno nastajanja pojedinačnih atoma, odnosno trošenja molekula, onda postaje očito da će za procese u kojima te molekule nastaju biti potrebno koristiti negativnu vrijednost energije veze. Ako logika "minus puta minus daje plus" ne klikne, onda preostaje ona elementarnija, koja polazi od toga da se za kidanje veze mora uložiti energija pa energija veze mora pozitivna veličina. Iz toga onda slijedi i obrat, da se formiranjem veze energija oslobađa tj. da onda kemijska energija prelazi u toplinsku, dok entalpija nastajanja veze mora biti negativna.

Nadam se da će i ovaj postuskršnji odgovor biti od koristi.

Pozdrav,


Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija