dobar dan. je li među molekulama nh3 i h20 prisutna samo vodikova veza ili su prisutne i dipol-dipol interakcije, jer ipak su obje molekule polarne?

Ime i prezime: helena štengl helena@stengl.com.hr

Vodikova veza jest vrsta polarne interakcije. Ako imamo vodikovu vezu, onda imamo i vezu dipol-dipol. Slično tome, ako u ruci imamo vrapca, možemo reći i da u ruci držimo pticu.

Drugačije bi pitanje bilo npr. ima li među molekulama vode i amonijaka disperzijskih interakcija. Odgovor bi opet bio pozitivan. Naime, disperzijske (ugrubo isto što i Londonove) interakcije uvijek su prisutne među molekulama i zbog njih se može reći da su molekule "ljepljive". Međutim, ako pored njih imamo i dipole ili čak polarne veze s vodikovim atomima, onda ćemo zamijetiti upravo te druge interakcije jer utječu na strukturu, a time i svojstva kondenziranih tvari.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr