Poštovani, imam jedan upit.Je li obvezno pisati kod izotopa protonski broj, s obzirom da se podrazumijeva da je on nepromjenjiv, ili se može samo nukleonski koji je obvezan? Hvala unaprijed, Jakov.

Ime i prezime: Jakov Milaković Jakov.milakovic@skole.hr

Nije obavezno i u praksi nisam nikad doživio da se uz maseni piše i atomski broj. Npr. u spektroskopijama NMR govori se o 1H-NMR-u, a ne 11H-NMR-u. Određivanje starosti arheoloških ili fosilnih nalaza radi se metodom 14C, a ne metodom 614C itd.

Međutim, naletiš li na zadatak u kojemu jasno piše da uz simbol elementa treba napisati i atomski i maseni broj, najtoplije bih preporučio tako i učiniti.

Usput budi rečeno, ne bih rekao da je atomski broj nepromjenjiv, nego radije da jednoznačno određuje identitet kemijskog elementa, odnosno da je jednoznačno određen identitetom elementa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr