prvo jedan veliki pozdrav svima koji ce i ove god bit u supetru, a i naravno onima koji su imali ogroman peh pa nisu prosli na drzavno pa eto moje pitanje....zanima me odakle dolaze ona slova koja se nalaze na propipeti A;S i E( od kojih rijeci dolaz)? i kako je moguce da neki element u istom spoju ima dva oksidacijska broja?(npr. 1 i 2...)

Ime i prezime: Matea Vlatković origigi_girl@yahoo.com

Objašnjenja za oznake na ventilima propitete su ova:
„A“ - aspirate (isisati)
„S“ - suction (usisavanje, crpljenje)
„E“ - expel (izbaciti)

Oksidacijskih stanja se ne moraš bojati. Ionako se pridaju prema gotovo proizvoljnim (ali logičnim) pravilima (vidi IUPAC). Na temelju tih pravila može ispasti da neki element u spoju ima više oksidacijskih stanja. Takvi spojevi su minij Pb3O4, tiokiseline sumpora, neki peroksidi, magnetit Fe3O4, berlinsko modrilo KFe[Fe(CN)6], aceton CH3C(=O)CH3... Ti spojevi nisu zbog toga po kemijskom ponašanju drugačiji od ostalih. Redoks jednadžbe rješavaju se na isti način, a, ako nam je lakše, možemo za oksidacijsko stanje elementa uzeti srednju vrijednost (+8/3 u miniju i magnetitu).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr