Poštovani! Nedavno sam naletio na zadatak u kojem je trebalo imenovati organske spojeve. Jedan od primjera bio je dekan s 3 metilne skupine redom na 3., 4. i 9. ugljikovom atomu, odnosno na 2., 7. i 8. (ovisi s koje se strane dekana krenu numerirati ugljikovi atomi). Dakle, naziv molekule je ili 3,4,9-trimetildekan ili 2,7,8-trimetildekan. Zanima me treba li se izabrati prvi naziv u kojem je zbroj brojeva 3+4+9=16 što je manje od 2+7+8=17, ili se treba izabrati drugi naziv jer je onda prvi broj u imenu manji (2<3)? (tzv. "first point of difference" pravilo) Hvala puno!

Ime i prezime: Benjamin Bojan Vojković benjamin.vojkovic@outlook.com

Najmanja se suma već neko vrijeme ne gleda, nego se gledaju redom pojedinačni lokanti. Znači, bit će 2,7,8-trimetildekan, a ne 3,4,9-trimetildekan jer je dva na prvom mjestu manje od tri.

Ako solidno barataš engleskim jezikom, mogao bi ti biti zanimljiv ovaj članak o imenovanju, kao i njegov prethodnik te nastavci.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr