Pozdrav, možete li mi pomoći oko kemije? Pitanje je 1.Prikaži reakciju dobivanja litijeva propanoata oksidacijom metala 2. Prikaži strukturnu formulu margarina i imenuj tu reakciju Hvala.

Ime i prezime: Ivona ivonajarak61@gmail.com

1. Ako se radi samo o jednom reakcijskom koraku, onda bi to bila reakcija litija i propanske kiseline:

2 Li + 2 CH3CH2COOH → 2 CH3CH2COOLi + H2

Oksidans je kiseli vodikov atom iz propanske kiseline.

Inače nisam posve siguran kako bi ta reakcija išla u praksi jer će litij s propanskom kiselinom sigurno reagirati burno, a pored toga je i zapaljiv na zraku, kao i propanska kiselina te vodik koji nastaje u reakciji.

2. U ovoj formi pitanje nije odgovorivo jer margarin nije kemijski spoj, nego smjesa, a imenovati reakciju nije moguće ako nikakva reakcija nije spomenuta. Možda bi pomoglo da pažljivije prepisuješ zadatke ili pišeš pitanja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr