Lijep pozdrav, Zanima me zašto ozon štetno djeluje na žive organizme i materijale za razliku od elementarnog kisika koji je potreban za disanje i nema toliki štetni utjecaj? Može li ozon uzrokovati hrđanje nekih metala? Hvala unaprijed Ana

Ime i prezime: Ana Piroš pirosa0805@gmail.com

Djeluje štetno i kisik, samo što se biosfera na to pred dvije i pol milijarde godina uspjela adaptirati, u principu tako da su skoro sva bića kojima tolika količina kisika nije odgovarala - poizumirala. A mi koji smo ostali zato moramo stalno krpati i obnavljati molekule od kojih smo izgrađeni te unatoč svom tom trudu ostarjeti i umrijeti.

Ozon je međutim puno jači oksidans jer su mu molekule nestabilnije. Treći atom kisika lako se otkine i onda radi rusvaj gdje god stigne, bili to proteini, lipidi ili nukleinske kiseline. Što se tiče korozije metalâ, nema jednoznačnog odgovora jer ishod ovisi o metalu, odnosno leguri, koncentraciji ozona, vlažnosti zraka i prisutnosti drugih tvari (npr. elektrolitâ ili antikorozivâ). U nekim slučajevima ozon će uzrokovati koroziju, u nekima će pak pasivizirati površinu metala.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr